android 5.0 ve appcompat_v7 güncellemesi

Merhaba, Android Tabanlı Mobil Uygulama Geliştirme kitabımı alan arkadaşların son zamanlarda sıklıkla bana ulaşarak belirttiği problemlerden biri android 5.0 güncellemesi ile birlikte proje oluştururken appcompat_v7 kütüphanesinin çıkması ve proje dosyası oluşturmada sıkıntı çekmeleriydi.

Bu yazıda sorunun çözümüne ilişkin ve Android 5.0 güncellemesi ile gelen bu appcompat_v7 kütüphanesinin sırrını anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle Android 5.0 güncellemesi ile bir çok yeni özellik ve iyileştirme hem geliştiricilere hem de kullanıcılara sunuldu. Bunlardan en radikal olanı Android’in arayüz (UI) kısmındaki iyileştirmesi olan ve adına Material Design denilen yeni tasarım yaklaşımıydı. Material Design’ın nimetleri bir başka yazı konusu olur ancak bu appcompat_v7 kütüphanesi Material Design’ın 5.0 sürümünden önceki sürümlere entegrasyonu için geliştirilmiş bir kütüphanedir. Yani Android 5.0′dan önceki sürümlerde de Material Design’ın yeniliklerini kullanmak isterseniz appcompat_v7 kullanmanız gerekiyor. Öncelikle işlemlere başlamadan önce Eclipse üzerinde geliştirme yapıyorsanız (ki kitabın Android Studio ile kullanımını da yazıyorum yakında yayında olacak) Eclipse Luna’yı indirmenizi tavsiye ederim. (https://eclipse.org/downloads/packages/eclipse-ide-java-developers/lunasr1a) Luna kurduktan sonra kitaptaki gibi ADT kurulumlarını tekrar yapmanız gerekecektir.

Gelelim sorunumuza ve çözümüne, aslında bir sorundan söz edemeyiz ancak yapılan yanlış işlemler sonucu hata almaktayız. Çünkü appcompat_v7 kütüphanesi API Level 21 ile çalışan bir kütüphanedir. Bunun için sisteminizde bu sürümün yüklü olması gerekmektedir (Android SDK Manager). Yeni sistem ile birlikte proje oluştururken herhangi bir hata almamak için aşağıdaki yöntemlerden birini izleyebilirsiniz.

  • Android 5.0 yani API Level 21 seçerek proje oluşturduğunuzda bu hatayı almazsınız. Çünkü appcompat_v7 ile oluşturduğunuz projenin API Level sürümleri aynı olacaktır. Ancak yine de aşağıdaki gibi appcompat_v7 kütüphanesini oluşturduğunuz projeye referans olarak göstermeniz gerekmektedir. Bunun için projenize Project Explorer penceresinde sağ tıklayıp Properties seçmeniz gerekmektedir.
Yukarıdaki gibi Library bölümünden Add… butonuna tıklayarak gelen listeden appcompat_v7 kütüphanesini seçiyoruz. Daha sonra Project -> Clean… seçeneği ile projelerimizi yeniden derledikten sonra sorun çözülecektir.
  • Android 5.0 öncesi bir proje oluşturmuşsanız yine yukarıdaki pencereden Android sürümünüzü API Level 21 olarak seçebilir ya da ufak bir kurnazlıkla işi çözebilirsiniz. Bunun için de proje oluştururken aşağıdaki ekranda oluşturmak istediğiniz API Level sürümünü her üç alanda da seçerek (Minimum Required SDK, Target SDK ve Compile With) sistemin sizin için bir appcompat_v7 kütüphanesi oluşturmamasını sağlayabilirsiniz.
Ama yine de daha önceki API Level sürümlerine destek vermek isterseniz AndroidManifest.xml dosyasındaki minSdkVersion alanını desteklemek istediğiniz en düşük API Level sürümüne çekebilirsiniz.

Bu sayede mevcut projeleri oluştururken her iki yöntemden birini seçerek hata almamış olursunuz.

Yeni yazılarda görüşmek üzere, herkese iyi çalışmalar…

 

 

 


yazıya yorum yapın

email adresini kesinlikle paylaşılmaz. gerekli alanlar * ile belirtilmiştir.

*


dört × = 36