eclipse luna ve dark teması

Merhaba, uzun zamandır Eclipse Juno sürümünü kullanırken geçenlerde NDK kurulumu yapmaya kalktığımda yeni ADT ile birlikte Juno’nun NDK desteğinin kalktığını öğrendim (ekstra build path olarak ekleyebiliyorsunuz ancak Android NDK sekmesi vb. yok). Bu vesileyle Eclipse’in son sürümü olan Luna’yı kurdum.

Luna gerçekten harika bir sürüm olmuş, daha derli toplu duruyor. İndirmek için https://www.eclipse.org/downloads/packages/eclipse-ide-java-developers/lunasr1a linki kullanabilirsiniz.

Luna ile birlikte gelen bir güzel yenilik de yıllardır oradan buradan tema kurarak gerçekleştirdiğimiz Dark tema alanında olmuş ve Eclipse o çok sevdiğimiz Sublime Text ve Android Studio görüntüsünü getirmiş.

Şimdi öncelikli olarak Eclipse->Preferences->General->Appearance yolunu izleyerek açılan pencereden Theme kısmından Dark’ı seçiyoruz. Uygula dediğimizde Eclipse’in Dark temasının yüklendiğini ancak kod yazdığımız kısmın hala eski beyaz görünüme büründüğünü göreceksiniz.

Bunun için Eclipse Marketplace üzerinden bir plugin yüklememiz gerekiyor. Help->Eclipse Marketplace… yolunu izleyerek eriştiğimiz Eclipse’in uygulama mağazası üzerinden aşağıdaki pencereden Eclipse Color Theme 1.0.0 paketini seçip kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

Kurulumu gerçekleştirdikten sonra Eclipse’i restart etmenizde fayda var. Daha sonra Eclipse tekrar açıldığında Preferences->General->Appearance menüsünün altına Color Theme isminde bir menü daha listelendiğini göreceksiniz. Burada plugin sayesinde size sunulan bir sürü renk paleti var. Bunlardan istediğinizi seçip “Set all background colors to the default” seçeneğini işaretledikten sonra uygula dediğiniz otomatik olarak beyaz ekranınızın da kaybolduğunu ve tamamen siyah bir tasarıma büründüğünü göreceksiniz.

Bu sayede aşağıdaki gibi güzel bir Dark tema ile çalışmalarınıza şevkle devam edebilirsiniz.

Herkese iyi çalışmalar…


yazıya yorum yapın

email adresini kesinlikle paylaşılmaz. gerekli alanlar * ile belirtilmiştir.

*


altı + 4 =