ubuntu için eclipse subclipse svn kurulumu

Merhaba Arkadaşlar, Android uygulamarı geliştirmek için en güzel ikinci platform olan Ubuntu (Birincisi kuşkusuz Mac) üzerinde SVN sürüm kontrol (version control) sisteminin kurulması ile ilgili kısa bir yazı yazacağım.

Ben Eclipse üzerinde SVN için Subclipse kullanıyorum. Bunun için 1.10.x sürümünün linkleri aşağıdaki gibidir. Tüm listeye http://subclipse.tigris.org/ adresinden Download and Install kısmından ulaşabilirsiniz.

Links for 1.10.x Release:
Changelog: http://subclipse.tigris.org/subclipse_1.10.x/changes.html
Eclipse update site URL: http://subclipse.tigris.org/update_1.10.x
Zipped downloads: http://subclipse.tigris.org/servlets/ProjectDocumentList folderID=2240
Archived releases: http://subclipse.tigris.org/archive

Şimdi Android uygulamalarımızı bir takımla geliştiriyorsak, takım arasındaki koordinasyonun sağlanması ve sürüm kontrolünün gerçekleştirilmesi için SVN en çok kullanılan araçlardan birisidir.

Eclipse üzerinde Help > Install New Software yolunu izledikten sonra karşımıza gelen pencereden “Add..” butonuna tıklıyoruz. Açılan ekranda name kısmına Subclipse ve altında bulunan location kısmına da yukarıda paylaştığım “Eclipse update site URL” kısmındaki http://subclipse.tigris.org/update_1.10.x adresini yapıştırıyoruz ve gerekli güncellemeler alt kısımda listeleniyor. “Select All” ve Finish butonu ile gerekli güncellemelerin kurulmasını sağlıyoruz.

Son olarak sistem arka planda kuruluma devam ederken bir güvenlik uyarısı veriyor. Buna tamam deyip ilerledikten sonra bir JavaHL kütüphanesi hatası alacaksınız.

Bu hatayı yok etmek için sudo yetkisi ile terminalde oturum açtıktan sonra

$ apt-get install libsvn-java

Komutu ile gerekli kurulumu tamamladıktan sonra kurulumun yapıldığı .so uzantılı dosyayı bulmak için aşağıdaki kodu çalıştırıyoruz.

$ find / -name libsvnjavahl-1.so

Bu işlem sonucunda .so uzantılı dosyamızın konumunu bulacağız.

/usr/lib/x86_64-linux-gnu/jni/libsvnjavahl-1.so

Eclipse’in kurulu olduğu yere gidip eclipse.ini dosyasını bir metin editöründe (gedit, sublime vb.) açarak aşağıdaki satırı -vmargs ifadesinden sonra ekliyoruz. Bu sayede bulduğumuz dosyanın bulunduğu klasörü java.library.path ifadesinin sonuna eklemiş oluyoruz.

-Djava.library.path=.:/usr/lib/x86_64-linux-gnu/jni

Bu işlem yapılırken Eclipse’in kapalı olmasına dikkat edin, ve dosyayı kaydettikten sonra Eclipse üzerinde Subclipse  SVN’i kullanabilirsiniz. Bununla birlikte bir de SVN kullanımı ile ilgili yazı yazmam gerekiyor. Bunu da önümüzdeki günlerde yayınlamış olurum.


ubuntu için eclipse subclipse svn kurulumu” yazısına 2 yorum var…

  1. MERHABA BERKAN BEY.BEN SİZİN KİTABINIZ OLAN ANDROİD TABANLI MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRME KİTABINI ALDIM. ACABA DEVELOPER.ANDROİD.COMDAN İNDİRİLECEK OLAN ANDROİD SDK ADT BUNDLE VE JAVA DEVELOPMENT PROGRAMLARINI İNDİRMEK ÜCRETLİMİDİR ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

yazıya yorum yapın

email adresini kesinlikle paylaşılmaz. gerekli alanlar * ile belirtilmiştir.

*


sekiz × = 24